Historia zespołu

D Y S K O G R A F I A   Z E S P O Ł U

(daty i fakty)

1987.
Zespół nagrał pierwszą kasetę "Pożegnanie Liverpoolu" (AKŻ - 01), zawierającą część dość bogatego, jak na owe czasy repertuaru, liczącego już ponad 50 utworów.
1988.
Ciąg dalszy dokumentacji fonograficznej Czterech Refów. W nieco zmienionym składzie nagrano kasetę "Niech zabrzmi pieśń" (AKŻ - 02), również 60 - minutową.
1989.
Zorganizowano specjalną sesję nagraniową. Rezultatem była kaseta "Pieśni wielorybnicze" (AKŻ - 03), wydana z okazji krakowskiego festiwalu "Shanties '90", którego tematem przewodnim było wielorybnictwo.
1990.
Nagrano kolejną składankę firmową "Cumy rzuć! Żagle staw!" (AKŻ - 04). Wprowadzono nową szatę graficzną dla dotychczas wydanych i następnych kaset oraz śpiewników zespołu.
1991.
Wspólne koncerty z Kenem Stephensem (Anglia) dają w efekcie kasetę "Almost Live" (AKŻ - 05). W tym samym roku ukazuje się też następna kaseta - "Płyń z nami w rejs" (AKŻ - 06).
1992.
Nagrano pierwszą w Polsce płytę CD z tego rodzaju muzyką: "Sea Songs & Shanties" (JMC - 09). Nakład początkowy rozchodzi się bardzo szybko, niestety bez szans na wznowienie i dalszą współpracę z niesolidnym wydawcą.
1993.
Dużo wspólnych koncertów i nagrania z Simonem Spaldingiem (USA). Efektem jest kaseta "Round the Capstan" (AKŻ - 07), która pojawia się dopiero w następnym roku.
1994.
Premiera kasety "Round the Capstan" (AKŻ - 07) i rozpoczęcie nagrań niezarejestrowanych do tej pory utworów z myśą o wydaniu następnego albumu. Trwa remastrering nagrań archiwalnych do kolejnej składanki.
1995.
Pojawia się druga płyta CD - "Folk Tunes, Sea Songs & Shanties" (JRC - 01) i kaseta (JRK - 01) - składanka utworów z kaset AKŻ. Dokończenie ostatniej sesji i nagranie kasety "Bitwy morskie", przygotowywanej na festiwal "Shanties '96".
1996.
2 nowości: "Kiedy z morza wraca Jack" (płyta JRC - 02, kaseta JRK - 02) i "Bitwy morskie" (kaseta JRK - 03). Płyty i kasety wydawane są teraz w nowej, atrakcyjnej szacie graficznej. Nakład dotychczasowych kaset AKŻ nie jest już wznawiany.
1997.
Sukcesywny remastering nagrań archiwalnych. Nowa płyta składankowa "Sea Songs, Shanties & Folk Tunes" (JRC - 04 i kaseta JRK - 04) oraz kolejne, wspólne nagrania z Simonem Spaldingiem, czyli kaseta "On Deck" (JRK - 05).
1998.
Nagranie najnowszej płyty (i kasety) zespołu "Czas w morze ruszać nam" (JRC - 07 i JRK - 07). Ukazuje się, także wydana w Danii składankowa płyta "Shanghaied Crew", na której znajdują się 4 utwory, nagrane rok temu w Korsor.
1999.
"Bitwy morskie" są już także na płycie CD (JRC - 03). Nagranie "Campanero" (z płyty "Shanghaied Crew") trafia na składankę... "Folk Music from Denmark '99", wydaną przez Danish Music Export & Promotion.
2000.
Nagrania "Czterech Refów" ukazują się na składankach: krajowej - "W tawernie buja bezpiecznie" oraz niemieckiej - "Festival Musik Maritim '2000 - Lieder von der Küsten der Welt".
2001.
Trwają przygotowania do dalszego opracowania materiałów archiwalnych na płytach CD. Dojrzewa też pomysł nagrania nowych, jeszcze niezarejestrowanych utworów. Nagrania "Refów" trafiają na składanki: "Szanty - kolekcja" i "XX-lecie Shanties - największe przeboje"
2002.
Nowa płyta "Wszyscy na deck!" (JRC-11) ukazuje się na początku marca. W czerwcu materiał ten jest dostepny także na kasecie (JRK-11).
W sierpniu ukazuje się składankowa płyta "Zanim wypłyniesz w rejs..." jako dodatek do "Gazety Wyborczej", na ktorej znajdują sie 2 utwory "Refów".
2003.
Remastering utworów archiwalnych w końcowej fazie. Efektem kompromisu będzie pierwszy w Polsce (w tej branży) dwupłytowy album "Tak było".
2004.
Premiera albumu "Tak było (1987-1992)" na Jubileuszowym XX-tym "Kubryku". Fragment jednego z nagrań live trafia na okolicznościową składankę "Szanty z sercem", wydaną przez organizatorów festiwalu PPP. Inne nagrania Refów trafiają na składankę Festiwalu "Gniazda Piratów".
2005.
Powrót do rozpoczętej kilka lat temu sesji nagraniowej z Ianem Woodsem (tytuł: "Time & Tide". Wydanie płyty przewidziane na 2006 r.
Prawie cały 3 częściowy koncert zespołu na Zaduszkach Szantowych w Kielcach został zarejestrowany na DVD.
2006.
Premiera płyty "Time & Tide" - Ian Woods with Cztery Refy na XXII KUBRYKU. Nagrania Refów trafiają także na składanki: "XXV-lecie Shanties - największe przeboje" i "Zobaczyć morze".
2007.
W ramach porządków w dyskografii został wydany drugi dwupłytowy album "Tak było - cz. II", zawierający dwie znane płyty "Folk Tunes, Sea Songs & Shanties" i "Sea Songs, Shanties & Folk Tunes" z tego samego okresu (1987-1992).
2008.
Rozpoczęto przygotowania do nagrań utworów w języku angielskim. Prace będą kontynuowane w 2009 r.
2009.
Ciąg dalszy przerwanej sesji nagraniowej. Spis treści się wydłuża a wydanie płyty z utworami w jęz. angielskim jest przewidziane na 2010 r.
2010.
Nagrań i przerw w nagraniach ciąg dalszy. Będą jednak 2 płyty ale w 2011 r. Dwa utwory Refów z koncertu trafiają na składankę "Sail Szczecin" wydaną przez Polskie Radio Szczecin.
2011.
Wreszcie zostaje wydany dwupłytowy album "Bound Away" (JRC 1920) z utworami w jęz. angielskim.
2012.
Fundacja Hals zamieszcza 2 utwory Refów na składance "30 lat SHANTIES" - Przeboje trzydziestego festiwalu.
2013.
Koncert w zaprzyjaźnionym Radiu Łódź został zarejestrowany, a z nagrań powstał dwupłytowy album "Live" (JRC 2223). Są to pierwsze koncertowe płyty Refów.
2014.
W ostatnich latach repertuar powiększył się o utwory, które nie są jeszcze zarejestrowane. O nowej płycie na razie się nie mówi ale być może to się zmieni.
Historia zespołu