Informacje o niniejszym serwisie

ZANIM ZACZNIEMY GRAĆ I ŚPIEWAĆ

Melodia i harmonia utworów z naszego repertuaru zostały przedstawione w formie uproszczonej, tzn. w postaci tzw. "prymki" partii wokalnej lub głównego instrumentu oraz symboli akordów gitarowych. Bardzo często ilość zgłosek
w wierszu w różnych zwrotkach tej samej piosenki jest różna, co jest bardzo typowe dla tego gatunku i często świadomie przeniesione z języka angielskiego na język polski. Zapis nutowy dotyczy jednak tylko pierwszej zwrotki i refrenu.
Żeby zapoznać z melodią tych, dla których "prymka" nie jest żadną pomocą, do każdego zapisu nutowego dołączony jest próbka dźwiękowa w postaci pliku midi, umożliwiająca odtworzenie podstawowej linii melodycznej każdego utworu.
Nie jest to przykład aranżacji,a tylko odwzorowanie tego uproszczonego zapisu nutowego. "Łowcy plików midi"
i interesujących aranżacji na keybord będą rozczarowani.
Umieszczenie akordów gitarowych nad tekstem pierwszej zwrotki i refrenu oraz nad nutami we wszystkich utworach ma na celu zasygnalizowanie harmonii danego utworu w formie przystępnej dla każdego gitarzysty i ułatwienie akompaniamentu. Nie oznacza to, że do każdego z nich niezbędny jest akompaniament gitary; w niektórych przypadkach wykorzystanie gitary byłoby nawet sporym nietaktem (szczególnie w typowych szantach, które śpiewane są przeważnie a cappella). Jednak nawet przy takich utworach podane są akordy.
Tam, gdzie gitara spełnia istotną rolę, a sam symbol byłby niejednoznaczny, podano używane przez nas nieoficjalne symbole i odpowiadające im przewroty akordów w postaci diagramów. Dostęp do tych "egzotycznych" akordów jest możliwy z każdej strony zawierającej takie symbole w zapisie nutowym za pomocą przycisku "chwyty" w lewym dolnym rogu.
Pozostałe akordy powinny być zrozumiałe nawet dla początkujących gitarzystów (duże litery - akordy durowe, małe litery - akordy mollowe, przekreślone litery - akordy bez tercji, często używane w muzyce irlandzkiej).
"Cztery Refy" mając do dyspozycji dość bogate instrumentarium, składające się oczywiście wyłącznie
z instrumentów akustycznych, starają się go jednak nie nadużywać. Oszczędność w wielu naszych aranżacjach wynika
z tego, iż nie chcemy komplikować rzeczy prostych. Między innymi dzięki temu udaje się nam odróżniać to, co urzeka prostotą, od tego, co prymitywne.
Pozostawiając sprawę doboru instrumentów i głosów oraz interpretację i aranżację Waszemu uznaniu, wyrażam przekonanie, że tekst, nuty, próbka midi i fragment nagrania, będą niewątpliwie pomocą dla tych, którzy chcą śpiewać i grać utwory z naszego repertuaru na swój własny sposób, jak i dla tych, którzy chcieliby pozostać blisko wersji zespołu "Cztery Refy".

Jerzy Rogacki

 

Informacje o niniejszym serwisie