SAILOR

skład:
  • Agnieszka Gładyszak skrzypce
  • Bartek Liczbański śpiew, banjo, mandolina
  • Jerzy Richter śpiew, anglo-koncertina, drumla, harmonijka
  • Darek Sarnowski śpiew, bęben bojowy, kości
  • Leszek Walkowiak śpiew, git. akustyczna
Sailor. Foto: ze strony internetowej zespołu.

     Zespół "Sailor" powstał w Poznaniu w 1996 r. Trzon grupy stanowili członkowie poznańskiego zespołu "Sailortown". Wielkopolscy szantymeni zadebiutowali w kwietniu 1996 r. na festiwalu "Złota Szekla" w Koninie, gdzie w konkursie debiutów zajęli II miejsce. Następnie, przez kilka lat, występowali z powodzeniem na lokalnych imprezach żeglarskich, wykonując tam, niekomercyjną wprawdzie, za to surową i piękną, szantę klasyczną lub, repertuarowo nieco lżejszą, pieśń kubryku.
     W 1999 r. zespół pojawił się na "Kubryku" w Łodzi. Tam żeglarze z Poznania zdobyli I miejsce w konkursie debiutów i zostali nominowani do wzięcia udziału w krakowskim festiwalu "Shanties 2000", po uprzednim przejściu "szkoły" na warsztatach szantowych. W sierpniu 1999 r. "Sailor" zajął III miejsce na festiwalu "Słok" w Bełchatowie, a w sierpniu 2000 r. - I miejsce na polsko-niemieckim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Keja" w miejscowości Długie, nad jeziorem Lipie, a także zdobył nagrodę na festiwalu "Słona Woda" w Mrzeżynie. Jednak najwyżej cenionym przez członków grupy trofeum jest Nagroda im. Stana Hugill'a, zdobyta na "Shanties '2000" w Krakowie.
     W 2001 r. "SAILOR" nagrał swoją pierwszą autorską płytę CD, utrzymaną , jak sugeruje tytuł, w klimacie "Z morza portu i tawerny". Jest to pierwsza multimedialna (CD-ROM) płyta z piosenkami żeglarskimi w Polsce!!!
      W Łodzi i okolicach zespół ma także swoich fanów. Występował z powodzeniem na "Kubryku", imprezach towarzyszących a także w "Zapiecku".

Więcej informacji na stronach zespołu SAILOR.

Do listy wykonawców