C O M H L A N

Comhlan. Foto: Bartek Czekalski

Informacje z 1999 r.:

     Jesteśmy zespołem tańców celtyckich. Wykonujemy tańce irlandzkie (step dances, céili dances, oraz set dances), szkockie (higland dances, country dances, ceilidh dances), starofrancuskie (renesansowe branle) oraz marynarskie (matelot). Obecnie w naszym repertuarze znajduje się około 40 tańców lecz stale pracujemy nad zwiększaniem tej liczby.
     Nasz zespół powstał ponad 5 lat temu - nasza historia rozpoczęła się w październiku 1993 roku. Początkowo liczył jedynie 8 członków. Ostatnio skład zespołu poszerzył się do 15 osób. Jednak ze względu na ilość osób potrzebnych do naszych tańców - zwykle występujemy w składzie 8-10 osobowym (wyjątkowo nawet 4 osobowym). Wszyscy mieszkamy obecnie w Krakowie, a zasadnicza większość z nas jest studentami, absolwentami lub pracownikami naukowymi różnych krakowskich uczelni.
     Pierwotna nazwa zespołu brzmiała "Tattoo" - od nazwy marsza szkockiego. Jednak ze względu na niewłaściwe skojarzenia, w lipcu 1997 roku zmieniliśmy nazwę na obecną. Słowo "comhlan" pochodzi z celtyckiego języka szkockiego i oznacza po prostu "grupę" lub "zespół". Za to po irlandzku słowo to znaczy "kompletny" lub "pełny" - co z kolei ma odzwierciedlać nasz szeroki, celtycki repertuar. Prawidłowa wymowa to (mniej więcej) "koulan".
     Podczas większości występów nasze tańce wykonujemy do specjalnie wybranej i przygotowanej muzyki - odtwarzanej z kasety. Często jednak tańczymy także do utworów granych "na żywo" przez zespoły muzyki irlandzkiej. W tym zakresie stale współpracujemy z zespołami: "Carrantuohill" i "Cztery Refy", czasem także z "Open Folk" i "Wędrownym Kopaczem Torfu".
     Posiadamy specjalne własne stroje, inspirowane współczesnymi oryginalnymi strojami tancerzy - oddzielne do tańców irlandzkich, szkockich i dawnych. Panie tańczą we własnoręcznie haftowanych zielonych sukienkach (t. irlandzkie), długich sukniach (t. dawne) lub spódnicach (t. szkockie), panowie zaś w odpowiednich kiltach. Braliśmy już udział w kilkudziesięciu większych imprezach.
Do najważniejszych można zaliczyć:

Ponadto co roku bierzemy udział w licznych imprezach organizowanych z okazji świąt narodowych Irlandii (Dzień Św. Patryka) oraz Szkocji (Dzień Św. Andrzeja). Uczestniczymy także w różnorodnych spotkaniach organizowanych przez Towarzystwo Polsko-Celtyckie oraz Krakowski Oddział Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego.
     Tańców uczyli nas: Bobby Homeier z Frankfuru nad Menem (profesjonalny nauczyciel tańca irlandzkiego), Timmy McCarthy z Irlandii (bardzo znany muzyk i nauczyciel set dances), Colin MacLennan z Edynburga (nauczyciel szkockich ceilidh dances), Małgorzata Godna z Warszawy (chyba pierwsza osoba, która interesowała się tańcami celtyckimi w Polsce). Wielu tańców nauczyliśmy się sami podczas pobytu na Szmaragdowej Wyspie. Korzystamy także z różnych źródeł książkowych i materiałów wideo sprowadzonych z Irlandii bądź Szkocji.
     Dla wszystkich zainteresowanych nauką tańców z naszego repertuaru prowadzimy od blisko 3 lat w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie Warsztaty Tańca Celtyckiego.

Więcej informacji na stronach zespołu COMHLAN.

Do listy wykonawców KUBRYKU '99