JERZY OZAIST

Jurek O. Znak Zodiaku: KOZIOROŻEC
Imieniny: 23 kwietnia
Urodziny: 24 grudnia
Staż w zespole: Od 1985 r. był głównym szantymenem zespołu "CZTERY REFY". Po kilkuletniej przerwie w aktywnej działalności koncertowej jest nim znowu. Zaszczytne obowiązki "frontmena" dzieli obecnie razem z Maćkiem.
Stopień żeglarski: doświadczony j.st.m. z dużym stażem morskim. Chętnie opowiada, a nawet pisze o swych licznych morskich przygodach. Na żaglowcach lubi przebywać na najwyższych rejach. Na śródlądziu satysfakcję daje mu nawet stary rambler, szczególnie na Mamrach lub Święcajtach.

Urodzony i "wstępnie uformowany" w Krakowie. Szukając szczęścia, zatrzymał się (i nieco zasiedział) w Łodzi, a obecnie solidnie zakotwiczył w Węgorzewie i raczej nie zamierza przenosić się jeszcze dalej na Północ. Pieśniami morskimi interesował się jeszcze w latach siedemdziesiątych ub. stulecia. Jest jednym z trzech w Polsce (obok Jurka R. i Zbyszka Z.) do tej pory aktywnych na scenie uczestników I Akademickiej Giełdy Piosenki Żeglarskiej w 1977 r. (pierwszego, z prawdziwego zdarzenia, festiwalu piosenki żeglarskiej). Jego charakterystyczny (jak sam twierdzi - "kozi") głos, wpłynął w dużym stopniu na brzmienie zespołu. Na scenie ulubionym instrumentem Jurka jest cynowy kufel, używany na zmianę z bodhránem lub suszarką.