Spis treści (Spis treści)

1. 2. Członkowie zespołu Cztery Refy

     W przeciągu 20 lat działalności formacja Cztery Refy współpracowała z różnymi muzykami, którzy uczestniczyli w zespołowym życiu przez krótszy lub dłuższy okres. Obecny skład zespołu ustabilizował się w roku 1999 i od tamtej pory jest niezmienny. Tworzš go: Jerzy Rogacki, Zbigniew Zakrzewski, Jerzy Ozaist, Maciej Łuczak, Izabela Puklewicz, Wiktor Bartczak i Tomasz Mrozowski.

     Jedynymi osobami, które od początku aż do tej chwili grają
i śpiewają w Czterech Refach to założyciele grupy - Jerzy Rogacki
i Zbigniew Zakrzewski. Pozostali członkowie współtworzyli grupę
w krótszych lub dłuższych okresach. Byli to:
  • Katarzyna Rosłaniec (śpiew, instrumenty perkusyjne) w 1985 r.
  • Andrzej Potulski (śpiew gitara) w 1985 r.
  • Joanna Pędziwiatr (skrzypce) w latach 1985 - 1991 oraz 1996r.
  • Dariusz Matuszak (śpiew, gitara) w latach 1985 - 1988
  • Paweł Jasiak (śpiew, gitara) w latach 1985 - 1987
  • Wojciech Nowak (śpiew, flety proste, thin whistle) w latach 1985 - 1987
  • Marek Michałowski (śpiew, mandolina, banjo tenorowe, tin whistle, gitara) w latach 1988 - 1991
  • Tomasz Kalisiak (śpiew, gitara) w latach 1988 - 1989
  • Andrzej Matuszak (śpiew) w latach 1988 - 1989
  • Jacek Drożdż (śpiew, gitara) w latach 1989 - 1990
  • Wojciech Jędrzejczak (śpiew, gitara) w latach 1989 - 1990
  • Piotr Zaleski (śpiew, gitara) w latach 1991 - 1995
  • Magda Adamiec (skrzypce) w latach w latach 1991 - 1994
W roku 1989 zespół miał największy skład liczący aż 10 osób, w tym dwie, które okazjonalnie wspierały koncerty Czterech Refów. Natomiast najmniejszą ilość osób grających - sześć - łódzka grupa miała od 1992 r. przez kolejnych siedem lat. Dzisiejszy skład zespołu Cztery Refy stanowią chronologicznie: Jerzy Rogacki, Zbigniew Zakrzewski, Jerzy Ozaist, Maciej Łuczak, Izabela Puklewicz, Wiktor Bartczak i Tomasz Morozowski.
1. 2. 1. Jerzy Rogacki
     Jerzy Rogacki, współzałożyciel zespołu Cztery Refy, urodził się 30 stycznia 1951 r. w Łodzi. W grupie śpiewa i gra na anglo - concertinie" (w początkach zespołu grał na banjo). W 1975 r. ukończył Łódzką Politechnikę na wydziale elektrycznym w specjalności automatyka urządzeń półprzewodnikowych. Po ukończeniu studiów przez 5 lat pracował jako konstruktor, po czym wyjechał za granicę Polski m. in. do Anglii i Niemiec. Po powrocie do kraju otworzył własną skromną firmę produkującą urządzenia elektroniczne, skupiając się na bezprzewodowej transmisji fonii oraz na urządzeniach dla niedosłyszących. Jerzy Rogacki związany był z muzyką od wczesnego dzieciństwa, a w okresie liceum brał czynny udział w zespole big - beatowym, w którym grał na gitarze solowej. Pieśniami morza
i szantami zainteresował się około 1972 r. W tym okresie fascynował się żeglarstwem i zaczął kolekcjonować płyty z oryginalnymi nagraniami zespołów szantowych. Miłość do muzyki morza zaowocowała w 1973 r., w którym Jerzy Rogacki założył zespół Refpatent. Grupa ta, jako pierwsza w Polsce w sposób zorganizowany i konsekwentny rozpowszechniała własne, polskie wersje tradycyjnych pieśni morza. Przez cały czas poświęcał się żeglarstwu i zdobywał kolejne stopnie (żeglarz jachtowy, sternik jachtowy), aż do roku 1977, w którym został jachtowym sternikiem morskim. Później, mimo stażu kilkudziesięciu tysięcy mil morskich Jerzy zrezygnował ze zdobywania dalszych stopni kapitańskich, chociaż bardzo chętnie przyjmuje funkcję oficera na różnych jednostkach. W roku 1995 został właścicielem Oficyny Promocyjno - Wydawniczej Joter - Music. Jest autorem większości tekstów, tłumaczeń, aranżacji i opracowań zespołu.
     Jest uznanym autorytetem w dziedzinie muzyki szantowej
i folkowej. Autor felietonów i artykułów o szantach i pieśniach związanych z żeglarstwem (dziesięcioletnia współpraca z miesięcznikiem Żagle, a później z magazynem Rejs) oraz wydawca wielu albumów grupy Cztery Refy, jak również innych zespołów, grających muzykę żeglarską i folkową.
17 Wszystkie instrumenty zostaną opisane w paragrafie 3
1. 2. 2. Zbigniew Zakrzewski
     Zbigniew Zakrzewski, współzałożyciel zespołu Refpatent, jak również grupy Cztery Refy. W zespole śpiewa najniższym głosem. Urodził się 19 marca 1949 roku w Łodzi. Podobnie jak Jerzy Rogacki ukończył Politechnikę Łódzką zdobywając tytuł inżyniera mechanika. Jest konstruktorem urządzeń mechanicznych i mechanizmów opartych na hydraulice siłowej. Od 1965 roku związany z żeglarstwem; w zespole jest jedynym jachtowym kapitanem morskim. Żeglował po wodach Bałtyku, Atlantyku, po Morzu Północnym i Śródziemnomorskim, odwiedzając różne zakątki świata (Afryka, Ameryka Północna oraz Europa) na takich jednostkach jak: Pogoria, Zawisza Czarny, Henryk Rutkowski i Joseph Conrad. Poprzez zamiłowanie do żeglowania zrodziła się miłość do pieśni morza i szant, jednak zanim zaczął występować na festiwalach szantowych pojawiał się kilkakrotnie na spotkaniach
z piosenką turystyczną, którą zainteresował się jeżdżąc na obozy wędrowne od 1963 r. Był m.in. uczestnikiem pierwszego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA w 1974 r. Jego pierwszy występ na scenie szantowej miał miejsce podczas Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Górkach Zachodnich w 1977 r. (wraz z zespołem Refpatent). Nigdy nie kształcił się w szkole muzycznej, pomimo tego jest wielkim miłośnikiem i znawcą muzyki folkowej w szerokim tego słowa znaczeniu. Na początku działalności zespołu Cztery Refy był akordeonistą, czasem też sięgał po gitarę, której okazjonalnie używał na imprezach towarzyszących większym koncertom.
1. 2. 3. Jerzy Ozaist
     Jerzy Ozaist urodzony 24 grudnia 1952 r. w Krakowie z zespołem Cztery Refy współpracował prawie od samego początku. Jest jednym
z głównych szantymenów zespołu, również często grającym na bodhranie. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem metalurgiczno - odlewniczym, o specjalności: odlewnik, mechanizacja i automatyzacja procesów odlewniczych. Już od wczesnych lat szkolnych był członkiem różnych zespołów muzycznych. W pierwszej klasie szkoły podstawowej śpiewał w chórze szkolnym, a po dwóch latach uczestniczył w Chórze Cecyliańskim przy parafii krakowskich Franciszkanów. Równocześnie był jednym z najwyższych sopranów w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej, gdzie, jak mówi "zaliczył solidną szkołę pracy głosem, pierwsze festiwale, pierwsze nagrania radiowe, bardzo prestiżowe koncerty i pracę ze słynnymi dyrygentami"18. Żeglarstwo w jego życiu pojawiło się pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to wybrał się na pierwszy obóz, podczas którego śpiewał piosenki o tematyce marynistycznej i poznawał tajniki życia pod żaglami. W roku 1978 przeprowadził się do Łodzi, gdzie parę lat później w Akademickim Klubie Żeglarskim poznał Jerzego Rogackiego i Zbigniewa Zakrzewskiego. Współpracę z Czterema Refami rozpoczął właściwie od trzeciego tygodnia istnienia zespołu, tuż po Shanties '85 chociaż początkowo tylko okazjonalnie występował na koncertach. Przez te wszystkie lata bardzo dużo pływał po morzach i oceanach, a jego teraźniejszy stopień żeglarski to: jachtowy sternik morski. Być może jego zamiłowanie do żeglarstwa spowodowało to, iż w roku 1998 na stałe przeprowadził się na północ Polski do małego mazurskiego miasteczka - Węgorzewo, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego.
W latach 1999 - 2000 prowadził autorskie audycje muzyczne
w mazurskich lokalnych rozgłośniach radiowych. Jego artykuły o muzyce morza i szantach można czytać w czasopismach o tematyce żeglarskiej (m. in. Żagle, Morze, Twoje Mazury)
18 Cytat zaczerpnięty z rozmowy z wykonawcą przeprowadzonej podczas XXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "KOPYŚĆ 2005" 16.04.2005 r. w Białymstoku.
1. 2. 4. Maciej Łuczak
     Maciej Łuczak urodził się w Wieluniu 2 lipca 1969 r. W latach 1988 - 1996 studiował różne kierunki w Łodzi, m. in. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Niestety, żadnego z tych kierunków nie ukończył. Obecnie oprócz muzyki zajmuje się wykończeniem wnętrz. Jego zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie. Szczególnie ceni folkową muzykę amerykańską i irlandzką. Współpracę z łódzką grupą rozpoczął w 1990 r. Jest gitarzystą i głównym wokalistą (wspólnie
z Jerzym Ozaistem). Jego zainteresowania pozamuzyczne to modelarstwo, stare samochody, amatorskie lutnictwo i oczywiście żeglarstwo, nawet morskie, po tzw. wodach pływowych (stopień żeglarski - żeglarz). Ponadto jest założycielem i kierownikiem zespołu Flash Creep, wykonującego muzykę folkową, gdzie oprócz niego grają muzycy Czterech Refów - Izabela Puklewicz i Tomasz Morozowski.
1. 2. 5. Izabela Puklewicz
     Izabela Puklewicz, skrzypaczka zespołu Cztery Refy urodziła się 17 marca 1976 roku w Częstochowie. Jej zainteresowanie muzyką rozpoczęło się bardzo wcześnie, jednak nie od początku była to muzyka żeglarska czy celtycka. W okresie szkoły podstawowej uczęszczała jednocześnie do szkoły muzycznej, w której ukończyła 4 lata gry na skrzypcach. Dzięki temu bardzo bliska była jej muzyka klasyczna. Pierwszy zespół, w którym grała muzykę nieklasyczną nosił nazwę Sir Francis Drake. Była to grupa silnie związana z żeglarstwem i muzyką celtycką, a jej członkowie pływali po morzach i jeziorach. Izabela nie miała takich zainteresowań, dlatego początki współpracy bywały ciężkie, jednak po wysłuchaniu kilku kaset z nagraniami rozpoczęła nowy etap
w swoim muzycznym życiu. Współpraca z tym zespołem trwała 3 lata. Podczas konkursu na festiwalu "Wiatrak" w Świnoujściu w 1993 r., na którym Izabela grała się z Sir Francis Drake zauważyli ją członkowie Czterech Refów. Od razu chcieli rozpocząć z nią współpracę, jednak Izabela nie zdecydowała się, gdyż była w trakcie przygotowań do matury. Po ukończeniu liceum rozpoczęła studia Logopedii na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odnaleźli ją członkowie Czterech Refów. W ten sposób rozpoczęła się trwająca do dzisiaj współpraca z grupą. Niestety, ze względu na ogromną ilość obowiązków rodzinnych i zespołowych studia zostały przerwane. Izabela wraz
z Maciejem Łuczakiem i Tomaszem Morozowskim współtworzy zespół Flash Creep.
1. 2. 6. Wiktor Bartczak
     Wiktor Bartczak do zespołu doszedł w 1997 r. W Czterech Refach gra na whistlach. Pochodzi z Łodzi, gdzie urodził się 2 września 1979 r. Wykształcenie wyższe zdobył na Politechnice Łódzkiej studiując na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki, na kierunku elektronika
i telekomunikacja. Chociaż nie posiada wykształcenia muzycznego zawsze muzykował. Kiedy miał około 12 lat brał udział w zajęciach
w klubie osiedlowym, gdzie grał na gitarze. W tym samym czasie zainteresował się żeglarstwem i muzyką morza. Od 16 roku życia jest żeglarzem jachtowym, którego najbardziej fascynują nieuczęszczane szlaki żeglarskie w Polsce. Jedyny raz na morzu był w 2001 roku. Whistle przypadkowo kupił sobie w liceum, kiedy miał 17 lat. Teraz posiada całą kolekcję różnych fletów, które zabiera na koncerty, jednak można powiedzieć, że nigdy ich nie nadużywa. Prywatnie gra również na innych instrumentach, m. in. na gitarze, mandolinie i na bodhranie. Od lipca 2000 r. jest członkiem zespołu Uli Kapały, gdzie gra na gitarze i thin whistlach, a od czerwca 2005 współtworzy łódzką grupę Fun Glass. We wrześniu 2003 r. wyjechał na stałe do Cambridge (Anglia), lecz pomimo tego jest częstym gościem polskich scen folkowych
i szantowych.
1. 2. 7. Tomasz Morozowski
     Do teraźniejszego składu zespołu jako ostatni, doszedł mandolinista Tomasz Morozowski, urodzony 20.09.1974 w Łodzi. W 1993 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Interesował się wtedy sportem, szczególnie koszykówką, którą zawodowo trenował. Jego pierwszym zespołem, wykonującym muzykę szantową był, a właściwie jest do tej pory formacja Koga (od 1995r.) Do Czterech Refów trafił w 1999 r. podczas pobytu w Gdyni na festiwalu, gdzie opiekował się synkiem Izabeli i Macieja. Wtedy zaśpiewał pierwszy raz z zespołem Cztery Refy. Był to koncert rejestrowany przez TV na pokładzie ORP "Błyskawica". Jego zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie - od muzyki żeglarskiej i celtyckiej po blues i muzykę rockową.
Wstecz Poprzedni rozdział Następny rozdział Dalej


Spis treści (Spis treści)